Loading

Jaký vidím smysl v detoxu – jak jsem 10 dní nejedla

Co si představíte pod slovem detox? Mně to vždycky evokovalo tu část dne po mejdanu, kdy se moje tělo zbavovalo škodlivin a dávalo mi najevo, že se mu nelíbí, co jsem do něj v noci nalila. A Když se to všechno odpařilo, měla jsem pocit, že jsem detoxikovaná :D.

Nikdy jsem nehladověla v den úplňku a nedržela žádné půsty. Jelikož se kolem mě ale motá hodně lidí a obohacuje mě svými moudry, přičemž mi některé připadají zcestné a jiné mě naopak inspirují, rozhodla jsem se pár pokusů zrealizovat.

První detox, o kterém jsem slyšela, a který mě zaujal, byl jaterní detox. Přečíst si o něm můžete v mých odkazech. Je to sice velmi nepříjemná záležitost jen pro silnější povahy, ale po tom, co ho absolvujete, máte pocit, že jste se zbavili škodlivin a usazenin a je vám opravdu skvěle.

Druhý detox, o kterém bych se chtěla trochu více rozpovídat je detox Neera. O něm jsem se dozvěděla z více stran a všichni na něj pěli samou chválu. Opět přidávám do odkazů několik stránek a videí, takže do hloubky si o něm můžete přečíst tam. Spočívá to v tom, že nejméně tři dny (já dala 10) nepožíváte žádnou pevnou stravu, jen pijete Neera nápoj, který vás zároveň zbaví pocitu hladu a dodá potřebné živiny. Pro mě to nebylo vůbec těžké, protože jsem si za svůj dosavadní život vypěstovala takovou vůli, že mě jen tak něco nerozhodí. Člověk si ale v průběhu detoxu uvědomí, na kolika zbytečnostech je závislý a kolik času tráví přemýšlením o „hovně“ :).

Za celou dobu si nedáte jediné kafe (jedno denně se toleruje ale do něj žádné mléko). Kuřákům bych doporučovala snížit na minimální množství i cigarety, když už trénujeme vůli, tak pořádně :). Po několika dnech máte pocit, že létáte a ptáte se sami sebe, jestli vám to „obžerství“ a následná únava za to stojí. Začnete si vážit více potravin z přírodních zdrojů a více si uvědomovat škodlivost a zbytečnost polotovarů a chemických „sraček“. Teda dneska jsem náká sprostá :).

Den po detoxu se ještě nesmí konzumovat pevná strava, doporučují se jen ovocné a zeleninové šťávy. Sice jsem nechala majland v Mangaloo, ale měla jsem pocit, že nic lepšího jsem v životě nepila. Zkoušela jsem různé kombinace a po všech se mohla utlouct. Zároveň si člověk uvědomuje, kolik opravdu potřebuje dodat do těla energie, pokud žádnou extra nevydává. Během těch deseti dnů jsem každý den ráno cvičila, zajela dvě hodiny spinningu, celkem dobře se mi i běhalo a jedinou slabost jsem pocítila na tréninku poledance, kde jsem chytala křeče a málem spadla z tyče :).

Prostě bych každému doporučila minimálně tři dny jakéhokoliv detoxu pro to, abyste si uvědomili, co je pro vás správné, a co naopak absolutně zbytečné. Jídlo je pro nás samozřejmostí a neumíme si ho vážit. Nevyznávám žádné náboženství, nedržím půsty a nepřináším oběti, jen mám potřebu se zamýšlet nad tím, co doopravdy potřebujeme k životu a co je jen výdobytek doby a co nás tvoří zbytečně závislými.

Share this...
Share on Facebook
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *